Kaigu purvs ir dabas teritorija, kas atrodas Latvijas centrālajā daļā. Purva teritorijā sastopami vairāki zemes izmantošanas veidi: rūpnieciska kūdras ieguve, rekultivācijas aktivitātes izstrādātajās purva platībās, kā arī purva ziemeļu daļā – dabas aizsardzība un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana.
Teritorija un izaicinājumi
Kaigu purva prakses gadījums ir vērsts uz ilgtspējīgu purvu apsaimniekošanu. Purvi klāj aptuveni 10% no Latvijas teritorijas (Nacionālā enciklopēdija), tiem ir nozīmīga vides, ekonomiskā, sociālā un kultūras vērtība. Purvi veicina bioloģisko daudzveidību, ainavas saglabāšanu, darbojas kā dabiskā oglekļa krātuve, nodrošina vērtīgus minerālus, piemēram, kūdru un sapropeli, tā ir vieta, kur cilvēki dodas vākt savvaļas veltes un atpūsties. Kaigu purvā iegūtā kūdra primāri tiek izmantota dārzkopībā un mežkopībā. Pēc kūdras ieguves purvi pārvēršas par degradētām teritorijām, kas izdala siltumnīcefekta gāzes. Emisijas rada izaicinājumus, kas saistīti ar klimata neitralitātes mērķiem un ES taksonomiju videi draudzīgām saimnieciskām darbībām. Lai risinātu šos izaicinājumus, plānojot kūdras ieguvi obligāti ir jāveic ietekmes uz vidi novērtējums un jāizstrādā teritorijas rekultivācijas plāni.
Kaigu purvu veido divas daļas: dienvidu daļā notiek kūdras ieguve un pēcāk – teritorijas rekultivācija, savukārt ziemeļu daļā atrodas Natura 2000 aizsargājamā teritorija, kurā sastopamas putnu sugas, kas ierakstītas ES Putnu direktīvā. PLUS Change projekts galvenokārt fokusējas uz purva dienvidu daļu. Uzņēmums Laflora, Kaigu purva dienvidu daļas galvenais zemes īpašnieks un apsaimniekotājs, tur iegūst kūdru, kā arī izmēģina un īsteno dažādus kūdras rekultivācijas projektus. Tajos ietilpst krūmmelleņu un dzērveņu audzēšana, sfagnu audzēšana, melnalkšņu audzēšana, kā arī ir plānots attīstīt vēja un saules enerģijas ražošanas parku. Šīs rekultivācijas aktivitātes tiek īstenotas sadarbībā ar biznesa partneriem, zinātniekiem, vietējām pašvaldībām, ministrijām un valsts institūcijām, kā arī konsultējoties ar vietējām kopienām.
Mērķi
PLUS Change projekta galvenais mērķis ir veicināt ilgtspējīgas un klimatam draudzīgas zemes izmantošanas un apsaimniekošanas prakses. Kaigu purva prakses gadījumā PLUS Change projekta ietvaros tiek apkopotas un papildinātas zināšanas par ilgtspējīgu un klimatam draudzīgu zemes izmantošanas pārvaldību teritorijā ar vērtīgiem vides un ekonomiskajiem resursiem. Prakses gadījums atļauj gūt padziļinātu ieskatu ekonomisko, vides un sociālo mērķu līdzsvarošanā, dažādojot uzņēmējdarbības modeļus dinamiska un mainīga likumiskā ietvara apstākļos (gan valsts, gan ES mērogā). Lai sasniegtu šos mērķus, projekts PLUS Change koncentrējas uz dialoga un sadarbības veicināšanu starp dažādām ieinteresētajām pusēm, veicinot ilgtspējīgu zemes izmantošanas praksi, kas ņem vērā dažādās intereses reģionā.