Województwo mazowieckie obejmuje obszar o powierzchni 36 tys. km2, zamieszkany przez 5,5 mln mieszkańców. Centrum województwa stanowi Miejski Obszar Funkcjonalny Warszawy.
Poza dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem stołecznym, w województwie znajduje się 6 miast subregionalnych, jak też doliny rzeczne, pola i sady. W ciągu ostatnich dwóch dekad województwo mazowieckie należało do najszybciej rozwijających się regionów UE.
Obszar zainteresowania i wyzwania
Województwo mazowieckie stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z zagospodarowaniem przestrzennym, w tym brakiem spójnego systemu planowania przestrzennego, co utrudnia koordynację nowych inwestycji, oraz ograniczonym pokryciem dokumentami planistycznymi, co umożliwia realizację zabudowy poza systemem planowania. Brakuje również prawnie wiążących dokumentów planistycznych na poziomie metropolitalnym.
Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu województwa w ciągu ostatnich dziesięcioleci towarzyszyła postępująca (sub)urbanizacja. Choć sektor rolno-spożywczy odgrywa istotną rolę w gospodarce województwa, musi konkurować o przestrzeń z nową zabudową mieszkaniową, zwłaszcza wokół głównych miast regionu. Szybki wzrost gospodarczy przyczynił się do wywołania niepożądanych skutków, takich jak rosnące ceny gruntów, depopulacja obszarów wiejskich, degradacja krajobrazu i presja terenów zabudowanych na przestrzenie otwarte i cenne środowiskowo. Przeciwdziałanie negatywnym trendom ma podstawowe znaczenie dla skutecznego i zrównoważonego użytkowania gruntów w regionie.
Cele
W ramach projektu PLUS Change, Województwo Mazowieckie podda analizie zmiany w użytkowaniu gruntów na terenie obszarów funkcjonalnych głównych miast regionu w ciągu ostatnich 30 lat w celu wypracowania strategii wdrożenia zielonych pierścieni miast. Współpracując z innymi partnerami projektu, województwo planuje czerpać z ich doświadczeń w rozwiązywaniu podobnych wyzwań.
Szanse dla powodzenia projektu tworzy współpraca samorządów z terenów miejskich obszarów funkcjonalnych (w tym MOF Warszawy) w celu pozyskania funduszy unijnych na lata 2021-2027, a także realizowana w Polsce reforma planowania przestrzennego. Wykorzystując te możliwości, region aspiruje do wdrażania w praktyce idei trwałego i zrównoważonego rozwoju.